Odbyło się VII Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego
W dniach 30 maja – 01 czerwca 2007 r. odbyło się w Międzyzdrojach doroczne VII Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego. EFPE 2007 zostało objęte patronatami honorowymi: Ministra Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej, Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz Federalnej Agencji Technologii Informacyjnych Federacji Rosyjskiej.
Oprócz Unizeto Technologies SA i Politechniki Szczecińskiej w bieżącym roku współorganizatorami EFPE były po raz pierwszy: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Udział w Forum wzięło 154 uczestników z 22 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. EFPE jest obecnie największą międzynarodową konferencją w Europie poświęconą zagadnieniom PKI.
W bieżącym roku tematem przewodnim EFPE były kierunki rozwoju usług związanych z podpisem elektronicznym w Polsce i na świecie. Wśród prelegentów i uczestników EFPE 2007 byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw, agencji rządowych i instytucji nadzorujących infrastruktury podpisu elektronicznego w państwach Unii Europejskiej i spoza niej oraz przedstawiciele świata nauki i biznesu, którzy podczas wykładów, warsztatów, rozmów kuluarowych oraz paneli dyskusyjnych wymieniali poglądy i doświadczenia związane z teorią i praktyką dokumentu i podpisu elektronicznego, nawiązując jednocześnie kontakty partnerskie i biznesowe. Konferencja stała się ponadto unikalnym forum współpracy Wschód-Zachód w zakresie PKI.
W toku obrad wyraźnie dało się zauważyć, że podstawowym problemem podnoszonym przez zdecydowaną większość uczestników Forum jest brak interoperacyjności w skali międzynarodowej, w tym również pomiędzy wszystkimi krajami Unii Europejskiej. Zwrócono też uwagę na problemy niedostatecznych uregulowań prawnych oraz konieczność zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa infrastruktury podpisu elektronicznego, co jest kluczowe dla budowania zaufania do dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym, a w efekcie dla rozwoju obrotu elektronicznego. Mając powyższe na uwadze uznano, że jednym z wiodących tematów przyszłorocznego EFPE 2008, które odbędzie się od 04 do 06 czerwca 2008 r. będą problemy unifikacji, uznawalności podpisów elektronicznych i integracji usług związanych z podpisem elektronicznym.