III Międzynarodowa konferencja z cyklu „Podpis elektroniczny i PKI – światowe trendy, doświadczenia i oczekiwania”
W dniach 4-6 czerwca odbyła się w Międzyzdrojach III edycja Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego pod patronatem honorowym Ministra Nauki i Informatyzacji prof. Michała Kleibera. Konferencję zorganizowały: Unizeto Sp. z o.o. i Politechnika Szczecińska oraz (jako współorganizatorzy): IBM Polska, Novell Polska, Oracle Poland, Omnikey, nCipher, Giesecke & Devrient GmbH.
Wśród prelegentów byli liczni przedstawiciele firm i instytucji z krajów europejskich m.in. z Belgii, Niemiec, Czech, Estonii, Danii. Warto podkreślić wystąpienie prof. Jos Dumortier’a z Uniwersytetu Leuven w Belgii, który omówił szeroko konkretne zastosowania podpisu elektronicznego w Unii Europejskiej i związane z tym doświadczenia oraz interesujący referat Tarvi Martens’a, który w swym wystąpieniu opisał wdrożony w Estonii program polegający na wyemitowaniu ponad 250 tys. kart elektronicznych zawierających dane personalne, adres e-mail oraz certyfikat umożliwiający składanie podpisu elektronicznego. Ciekawie na tle rozwiązań europejskich wypadło prezentowane przez Unizeto kompleksowe oprogramowanie rodziny proCertum wspierające infrastrukturę klucza publicznego oraz podpisu elektronicznego.
Szczególnym zainteresowaniem ponad 100 uczestników konferencji i prelegentów cieszył się punkt konsultacyjny (tam instruktorzy udzielali odpowiedzi na wszelkie pytania związane z praktycznym wykorzystaniem podpisu elektronicznego oraz opracowanych przez Unizeto rozwiązań software’owych proCertum) oraz warsztaty praktyczne.
Ciekawostką techniczną konferencji było zaprezentowanie przez Unizeto własnego rozwiązania (układu umożliwiającego składanie podpisu elektronicznego oraz sposobu składania podpisu – zgłoszonych jako zastrzeżenie patentowe) podnoszącego bezpieczeństwo składania podpisu elektronicznego w sieciach korporacyjnych i Internecie.
W drugim dniu konferencji moderator – Pani Elżbieta Andrukiewicz z e-Telbank (Ośrodek Certyfikacji PolCert) skutecznie zachęciła uczestników do udziału w panelu dyskusyjnym, podczas którego omówiono stan rynku usług certyfikacyjnych w Polsce oraz wzajemne uznawanie certyfikatów w Unii Europejskiej. Autorem referatu pod tytułem Uznawanie zagranicznych kwalifikowanych certyfikatów w Polsce i w Europie był Pan Robert Podpłoński z Centrum Zaufania i Certyfikacji CENTRAST SA.
W dalszym ciągu Forum omówiono obecnie realizowane projekty i plany zastosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego w urzędach administracji państwowej takich jak Ministerstwo Finansów Belgii, Ministerstwo Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej w Polsce, Ministerstwo Zdrowia w Polsce, a także w różnych sektorach gospodarki w Europie i w Polsce. Swe zamierzenia przedstawili również Związek Banków Polskich, PZU Życie SA, Krajowa Izba Notarialna.
>Uczestnicy podsumowując Forum wyrazili pogląd, że jest to konferencja potrzebna, przedstawiająca w szerokich i różnorakich aspektach problematykę podpisu elektronicznego w tym najnowsze technologie związane z infrastrukturą klucza publicznego.
Forum na dobre wpisało się w harmonogram organizowanych w Polsce konferencji.
Zamykając je Prezes Unizeto Pan Andrzej Bendig-Wielowiejski zaprosił do udziału w kolejnej IV edycji Forum, która odbędzie się już tradycyjnie w pierwszym tygodniu czerwca 2004 roku w Międzyzdrojach.