VI Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego
W dniach 7-9 czerwca odbyło się w Międzyzdrojach doroczne VI Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego 2006 (EFPE), w którym wzięło udział ponad 100 uczestników z 16 krajów Europy i Azji: Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Włoch, Ukrainy i Polski.
Wśród prelegentów i uczestników Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego 2006 byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw, świata nauki i biznesu, którzy podczas wykładów, warsztatów, rozmów kuluarowych oraz paneli dyskusyjnych wymieniali poglądy i doświadczenia związane z teorią i praktyką dokumentu i podpisu elektronicznego.
W bieżącym roku tematem przewodnim Forum były prawne i techniczne aspekty uznawania dokumentów elektronicznych w różnych krajach świata oraz w obrocie międzynarodowym, zwłaszcza pod kątem transgranicznej weryfikacji podpisów elektronicznych do wymiany dokumentów pomiędzy Unią Europejską a Rosją.
Wśród szerzej omawianych tematów były m.in. faktury elektroniczne oraz długoterminowa archiwizacja e-dokumentów przy zachowaniu ich mocy prawnej. Tegoroczna edycja konferencji była też okazją do zaprezentowania po raz pierwszy publicznie przez Powszechne Centrum Certyfikacji CERTUM, usługi Elektronicznego Urzędu Podawczego, którego elementem jest Elektroniczna Skrzynka Podawcza dla administracji.
W toku obrad sporo kontrowersji wzbudziła lansowana przez Komisję Europejską tzw. neutralność technologiczna, która według większości biorących udział w dyskusjach jest utopią, a prowadzi do braku wspólnych standardów i braku interoperacyjności, hamując rozwój rynku dokumentu i podpisu elektronicznego w Unii Europejskiej. Polscy uczestnicy Forum artykułowali – znane z ostatnich doniesień prasowych – różne przyczyny słabości rozwoju tegoż rynku w Polsce. Wyraźnie jednak słychać było głosy, że podstawową przyczyną istniejącego stanu rzeczy są znaczne opóźnienia w uchwalaniu niezbędnych uregulowań prawnych lub ich brak, w tym brak wzorów dokumentów elektronicznych dla administracji, a podpis elektroniczny jest ofiarą problemów informatyzacji samej administracji.