DEKLARACJA KOŃCOWA EUEOPEJSKIEGO FORUM PODPISU ELEKTRONICZNEGO I USŁUG ZAUFANIA 2018
SZCZECIN, 06 – 07 CZERWCA 2018
Powszechność e-identyfikacji i usług zaufania w chmurze
– rynek cyfrowy dostępny dla każdego
Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego i Usług Zaufania (EFPE) jest jedną z największych międzynarodowych konferencji poświęconych zagadnieniom usług zaufania, a w szczególności podpisowi elektronicznemu i szeroko rozumianej architekturze klucza publicznego (PKI). To unikalne wydarzenie w Europie stale przekształca się, dostarczając uczestnikom aktualnej informacji o najnowszych trendach na rynku i „networking” w rosnącej społeczności. EFPE co roku zrzesza międzynarodowe środowisko reprezentujące obszary naukowe, państwowe, samorządowe, unijne oraz biznesowe stając się obowiązkowym punktem spotkań w kalendarzu tych instytucji.
W tym roku w dniach 6 – 7 czerwca 2018 r. w Szczecinie odbyła się już XVIII edycja tej konferencji, której głównym tematem była „Powszechność e-identyfikacji i usług zaufania w chmurze – rynek cyfrowy dostępny dla każdego”.
W EFPE 2018 wzięło udział ponad 140 uczestników z 16 krajów Europy, Azji i Ameryki, tj. : Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii, Iranu, Kazachstanu, Norwegii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Wśród nich byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, ETSI, Ministerstwa Cyfryzacji RP, instytucji administracji publicznej oraz instytucji komercyjnych korzystających z usług zaufania (w tym szeroko reprezentowane grono instytucji finansowych), producentów oprogramowania, integratorów usług, doradców biznesowych, jak również dostawców samych usług zaufania, w tym w szczególności podpisu elektronicznego, dostawców tożsamości oraz usług związanych z elektroniczną identyfikacją.
Podczas konferencji dyskutowano również o szansach i zagrożeniach dla rozwoju rynku cyfrowego w kontekście regulacji takich jak eIDAS, RODO czy PSD2. W toku dyskusji dominowała opinia, że odpowiednio zaprojektowane i wdrożone usługi zaufania i elektronicznej identyfikacji wychodzą naprzeciw zmianom rynkowym. Przedstawiciele administracji publicznej wskazywali na wagę wprowadzanych regulacji na poziomie krajowym, które powinny dać odpowiednie ramy do wdrażania takich rozwiązań jak węzły identyfikacji czy usługi doręczeń elektronicznych. Podczas konferencji pojawiło się również kilka prezentacji dostawców rynkowych przedstawiających w bardzo konkretny sposób, jak usługi zaufania, np. takie jak podpis elektroniczny „w chmurze”, mogą znaleźć zastosowanie w bieżących procesach biznesowych oferowanych klientom końcowym rynku usług on-line – konsumentom i przedsiębiorcom.
Uczestnicy i organizatorzy XVIII edycji EFPE zgodzili się, że moment na rynku usług zaufania jest wyjątkowy, a przyszłoroczna edycja Forum powinna szeroko zaadresować potrzeby nowych beneficjentów identyfikacji elektronicznej i usług zaufania. Wskazano również na konieczność dalszego zacieśniania współpracy sektora publicznego z prywatnym, co może przyczynić się do powszechności w stosowaniu ww. narzędzi i usług.